cancel culture
kiejtés: [kˈansəl kˈʌltʃə]
- eltörléskultúra, kirekesztés, bojkottálás → olyan társadalmi mozgalom, amelyben egyének vagy csoportok kizárnak vagy bojkottálnak más személyeket vagy csoportokat (gyakran hírességeket vagy nagyvállalatokat) társadalmilag vagy etikailag elfogadhatatlan viselkedésük miatt
A cancel culture az, amikor egy céget vagy személyt egy közösség kiutasít soraiból valamely kifogásolható, bántó vagy sértő megnyilvánulása, tette miatt. A "cancel culture" lényege tehát, hogy az emberek "törlik" vagy "visszavonják" a támogatásukat egy személytől, csoporttól, vagy vállalattól, amiért valamilyen cselekedetük, véleményük vagy viselkedésük miatt társadalmi vagy etikai szempontból elfogadhatatlannak találják őket. A cancel culture eredményeként az adott céget vagy személyt bojkottálják, vagy a közösségi médiában folytatnak ellene megszégyenítő, vagy lejárató kampányt.
Híres cancel culture aktivitások:
- J.K. Rowling, a Harry Potter-sorozat szerzője a Twitteren reagált egy megjelenésre, amiben azt írták, hogy „emberek, akik menstruálnak”, amire ő megjegyezte, hogy miért nem nevezik őket egyszerűen nőknek. Ezzel a véleményével sokakat magára haragított, de legfőképp a transznemű közösség képviselőit, akik az írónő könyveinek bojkottjára bíztattak mindenkit.
- Szintén a cancel culture célpontjává vált a híres filmszínész, Johnny Depp, aki felesége bántalmazása kapcsán tapasztalta meg, milyen az, ha ellene fordul a közösség.
Példamondatok:
- A cancel culture egyre nagyobb szerepet játszik a közösségi médiában, ahol a hírességek szavait és tetteit szigorú szemek figyelik.
- Sokan úgy érzik, hogy a cancel culture túl messzire megy, mert az embereknek nincs lehetőségük hibázni és tanulni a hibáikból.
- Vitatott megjegyzéseik miatt néhány híresség a cancel culture hatására elveszítette a munkáját és a támogatóit.
Eredet: A cancel culture kifejezés az angol cancel (→ törlés, visszavonás) és culture (→ kultúra) szavakból képződött. A 'cancel' szó itt metaforikus értelemben használatos, a támogatás, szimpátia visszavonását jelenti. A 'culture' szó pedig arra utal, hogy ez a jelenség széles körben elterjedt és gyakori a közösségi média platformokon.