biodiverzitás
- változatos élővilág, biológiai sokszínűség, biológiai sokféleség→ az élővilág sokfélesége, beleértve a fajok, az élőhelyek és az ökoszisztémák sokféleségét
A biodiverzitás a biológiai sokféleség kifejezése, amely magában foglalja a fajok, az élőhelyek, az ökoszisztémák és az élőlények közötti kapcsolatok változatosságát. Tudományos megfogalmazásban a biodiverzitás egy fajnak a gének szintjén, egy populációnak pedig a fajok változatosságában megmutatkozó sokszínűsége, sokfélesége. A biodiverzitás fontos szerepet játszik a természeti erőforrások fenntartható használatában, a környezeti stabilitásban és az emberi jólétben. A biodiverzitás csökkenése komoly környezeti és társadalmi problémákat okozhat, mint például a természetes élőhelyek és fajok elvesztése, az élelmiszerbiztonság romlása és a klímaváltozás előrehaladása. A biodiverzitás megőrzése és helyreállítása világszintű feladat.
A biodiverzitás jelentése magyarul, példamondattal:
- A biodiverzitás az élővilág változatossága a Földön, beleértve minden létező életformát és azok kölcsönhatásait.
- Maga a biodiverzitás több szintből tevődik össze, kezdve a génekkel, amiket a fajok, a közösségek, végül pedig a teljes ökoszisztémák – például erdők és korallzátonyok –követnek. Az e szintek közötti számtalan interakció teszi lakhatóvá a Földet évmilliárdok óta.
- A környezetszennyezés, az elpusztuló élőhelyek, a biodiverzitás soha nem látott mértékű csökkenése mind-mind melegágyai a világjárványoknak.
- Magyarország biodiverzitása európai viszonylatban is gazdag.
A biodiverzitás szó görög, ill. latin eredetű.