- (vallás) "Íme az ember" → János evangéliumában Pilátus szavai, amikor a tövissel koronázott, bíborszínű köpenybe öltöztetett Jézusra mutat
- (általános) a megtépázott, szánalmas helyzetben lévő emberre használt kifejezés
- (művészet) a tövissel koronázott és bíborköntöst viselő Jézust ábrázoló festménytípus neve
- (filozófia) Friedrich Nietzsche művének címe → Nietzsche "Ecce Homo: Így lett belőlem, aki vagyok" című önéletrajzi írása, melyben visszatekint életére és filozófiai gondolataira
Az "Ecce Homo" kifejezés a kultúra és művészet számos területén megjelenik. A vallásos hagyományokban gyakran ábrázolják Jézust ebben a pillanatban, amikor a római helytartó, Poncius Pilátus bemutatja őt a Jeruzsálemi tömegnek, e szavakkal utalva emberi sorsára és szenvedésére. Művészetben az "Ecce Homo" témájú festmények és szobrok a passió részeként szolgálnak Jézus megpróbáltatásainak ábrázolására.
Példamondat:
- Az "Ecce Homo" festmények általában Jézus szenvedésének intenzitását és emberiességét hangsúlyozzák.
- Pilátus "Ecce Homo" kijelentését gyakran idézik, amikor az emberi törékenység és méltóság kérdésére szeretnének rávilágítani.
- Nietzsche "Ecce Homo" című művében önkritikai elemzést végez saját filozófiai fejlődéséről.
Eredet: Az "Ecce Homo" latin kifejezés, jelentése "Íme az ember". A Bibliai kontextusban János evangéliumából származik (Jn 19,5), ahol Poncius Pilátus ezeket a szavakat használja Jézus bemutatásakor.
Kiejtés
Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!
Link erre az oldalra: ecce homo jelentése magyarul