globalizáció
- vilgászinten egységesedés, világméretűvé válás → az élet számos területén tapasztalható világszintű egységesedési folyamat, illetve azok következményei
A globalizáció olyan folyamat, amely során a világ országai és emberei egyre szorosabb kapcsolatokat alakítanak ki egymással a kereskedelem, a technológia, a kommunikáció, a kultúra és a politika területén. A globalizáció révén a nemzetközi együttműködés növekszik, és a világ egyre inkább összekapcsolódik, aminek eredményeként a határok jelentősége csökken.
A globalizáció pejoratív értelemben is használatos, mint például, hogy az országok kultúrája és hagyományai egyformává válnak, egyenlőtlenül oszlik meg a vagyon, illetve a környezetre gyakorolt negatív hatás is a globalizáció eredménye.
A globalizáció jelentése magyarul, példamondattal:
- A globalizáció következtében sok helyi kultúra kezd összeolvadni, és a különböző országokból származó emberek egyre jobban megismerik egymást.
- A technológiai fejlődés elősegítette a globalizáció folyamatát, mivel az emberek számára könnyebbé vált a távolságok leküzdése és az információcseréje.
- A globalizáció árnyoldala a helyi iparágak és termelők nehézségei, amikor a nagy nemzetközi cégekkel kell versenyezniük.
- A globalizáció eredménye az is, hogy ha egy másik országban bemész egy boltba, az árakat kivéve sokszor nem látsz komoly különbséget a hazai kínálathoz képest.
- A globalizáció egyik előnye, hogy ma már nem feltétlenül kell elutazni távoli országokba ahhoz, ha valaki tradicionális thai ételre vagy éppen fűszeres indiaira vágyik.
Eredet: A "globalizáció" szó a latin "globus" szóból származik, ami "gömb" vagy "világ" jelentésű. A "globus" szóból származik az angol "global" szó is, amely világméretű vagy általános értelemben használatos.