konzervatív

  1. a hagyományokhoz ragaszkodó, az újításokat elkerülő
  2. régimódi, maradi, az újításoktól elzárkózó
  3. (politika) a hagyományos és megszokott értékrendet tükröző, követő

A konzervatív nézet a bevált hagyományok, értékek és normák megőrzését, valamint a társadalmi rend és stabilitás fenntartását helyezi előtérbe. A konzervativizmus alapelvei közé tartozik a nemzeti szuverenitás, a család és a vallás mint alapvető társadalmi intézmények tiszteletben tartása, valamint az egyéni szabadság és a tulajdonjogok védelme. Gazdasági szempontból a konzervatívok gyakran a piacgazdaságot és a kis állami beavatkozást támogatják, hangsúlyozva a pénzügyi felelősséget és a kockázatkerülést.

Példamondat:

  • Egy konzervatív családban általában megvannak a tipikus női szerepek.
  • A KDNP konzervatív pártként nem támogatja a melegek házasságát.
  • A konzervatív politikusok gyakran hangsúlyozzák a családi értékek és a nemzeti hagyományok fontosságát a társadalomban.
  • Egy konzervatív gazdasági politika általában az adócsökkentést és a kormányzati kiadások szigorú ellenőrzését támogatja.

Eredet: A "konzervatív" szó a latin "conservare" igéből származik, ami 'megőrizni', 'őrizni' jelent. Ez a politikai és társadalmi ideológia a 18. század végén, a francia forradalom utáni Európában kezdett kialakulni, válaszul a radikális változásokra és a forradalmi eszmékre. A konzervativizmus azóta is fontos politikai erő maradt számos országban, különböző formákban és kontextusokban fejlődve, de alapvető célja – a társadalmi rend és a hagyományos értékek megőrzése – változatlan maradt.

 

Forrás: jelentese.hu

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner