monszun

  1. (meteorológia) ázsiai szezonális szélrendszer → az ázsiai kontinens nagy részét érintő szezonális szélrendszer, amelynek jellemzője a nyári, erős esőzés és a téli száraz, hideg légtömeg
  2. (meteorológia 2) jelentős esőt hozó tengerparti szél → az előzőekben bemutatott szélrendszer hatására kialakuló időjárási viszonyok, elsősorban a nyári, intenzív esőzések elnevezése
  3. (általános) nagy mennyiségű eső

A monszun egy olyan szélrendszer, amely az ázsiai kontinensen nagyon markáns, évszakos jellegű változásokat okoz. Nyáron a tenger felől szárazföldi irányba, míg télen a szárazföld felől tengeri irányba fúj. A nyári monszun időszakában az óceánról érkező nedves légtömegek intenzív esőzéseket okoznak, míg a tél folyamán a szárazföldről a tenger felé áramló száraz, hideg levegő miatt csökken a csapadékmennyiség. A monszun kifejezést gyakran használják a köznyelvben akkor is, ha pl. itt Magyarországon nagy mennyiségű esőzés tapasztalható.

Példamondat:

  • A monszun miatt az indiai mezőgazdaság jelentős része az esős évszakra támaszkodik.
  • A téli monszun során a száraz és hideg szél a tenger felé fúj, így kevesebb csapadék esik.
  • A monszun időjárás hatással van az ázsiai országok éghajlatára, mezőgazdaságára és a lakosság életmódjára.

Eredet: A "monszun" szó az arab "mausim" szóból ered, ami "évszakot" vagy "időszakot" jelent. Ez az évszakos szél- és időjárás-változásokra utal, amelyek erre a jelenségre jellemzőek.

Forrás: jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner