- (filozófia) az élet és létezés értelmét tagadó, az erkölcsök és tettek hiábavalóságát hirdető nézet
- (általános) minden szabály, elv, törvény, erkölcs tagadása
- (történelem) a feudális világot mindenestől elutasító és annak megdöntésére irányuló szellemi mozgalom a 19. századi cári Oroszországban
A nihilizmus legismertebb értelemzésében egy filozófiai elv, amely tagadja az általánosan elfogadott értékek, az erkölcs, valamint élet és a létezés értelmét. A nihilizmus szerint nincsenek értékek, célok vagy erkölcsi alapelvek, amelyek meghatároznák az emberi életet. A nihilizmusnak több formája is létezik, ideértve a morális nihilizmust (amely szerint nincsenek erkölcsi alapelvek), a metafizikai nihilizmust (amely szerint nincs valóság vagy létezés) és az egzisztenciális nihilizmust (amely szerint az életnek nincs objektív értelme).
Példamondat:
- A nihilizmus tagadja az objektív értékek és az élet értelmének létezését, amelyet sokan pesszimista nézetnek tartanak.
- A morális nihilizmus szerint nincsenek objektív erkölcsi alapelvek, amelyek meghatároznák a helyes és helytelen cselekedeteket.
- Az egzisztenciális nihilizmus az a filozófiai elv, amely szerint az életnek nincs objektív célja vagy értelme.
Eredet: A nihilizmus szó a latin "nihil" szóból származik, amely "semmi" vagy "nincs" jelentéssel bír. Az elnevezés megalkotója Friedrich Heinrich Jacobi (1743–1818) német teológus, de elterjedése főként Ivan Turgenyev 1862-es Apák és fiúk című regényének köszönhető.
Kiejtés
Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!
Link erre az oldalra: nihilizmus jelentése magyarul