virgács

  1. (általános) vékony faág → egy fa vagy cserje vékony, hajlékony ága, amelyet különböző célokra használhatnak, például díszítésre vagy kézműves tevékenységekhez
  2. (kultúra, népszokás) Mikulás által adott figyelmeztető ág → a Mikulás ünnepéhez kapcsolódó népszokásban használt virgács, amelyet a "rossz" gyerekek kapnak, ellentétben az ajándékokkal, amelyeket a "jó" gyerekek kapnak
  3. (szleng) női láb

A virgács a magyar és más közép-európai népszokásokban a Mikulás-nap (december 6.) körüli időszakban jelentős. Hagyományosan a Mikulás vagy Krampusz hozza a "rossz" gyerekeknek, szemben a csoki és az édességekkel, amelyeket a "jó" gyerekek kapnak. A virgács jelképesen figyelmezteti a gyerekeket, hogy javítsanak a viselkedésükön. A virgács ezen kívül egy szlengben használt szó, ami női lábat jelent.

Példamondat:

  • A karácsonyi vásáron sokan vásárolnak díszített virgácsot.
  • A gyerekek izgatottan várták, hogy Mikulás csokoládét vagy virgácsot hoz-e nekik.
  • A népszokás szerint a virgács a rosszalkodás figyelmeztetése.
  • Katának rettenetesen jó a virgácsai.

Eredet: A "virgács" szó eredete nem teljesen egyértelmű. Egyes források szerint a virgács a latin "virga" szóból képződött, ennek jelentése "ág", "gally", ill. "vessző".

Forrás: jelentese.hu gyűjtés + A Magyar Nyelv Értelmező Kéziszótára

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner