Balázs
Balázs -> férfinév
Balázs név eredete
A Balázs férfi keresztnév eredete az ismeretlen eredetű latin Blasio családnévből származik. Női megfelelője a Blazsena. Sokan a görög Bazileosz névvel azonosítják, amelynek jelentése: királyi. Ugyanakkor a név valójában az ókori Rómából származik, a Cornelius nemzetség egyik ágának Blasio névvel történő megkülönböztetése alapján. A Blasio (és így a Balázs) név eredete és jelentése továbbra is rejtélyes. Egyes források a Blasius név jelentését két szóból eredeztetik: az előtagban a blandus (nyájas) vagy a belasius, bel (öltözék), míg az utótagban a syros (kicsi) található.
Balázs név jelentése
- nem ismert
- királyi
- nyájas
- öltözék
Mikor van Balázs névnap?
- február 3.
A Balázs névnapjához számos szokás is társul. A legenda alapján Szent Balázs egy özvegyasszonytól fuldokló fiát mentette meg egy börtönben, ahová őt is bebörtönözték. A hálás asszony ételt és egy gyertyát hozott neki. Ebből a történetből alakult ki a balázsolás, egy szertartás, amely során Szent Balázs emléknapján, február 3-án a pap két gyertyát kereszt alakban tart a hívek álla alatt, és a szent segítségét és védelmét kéri a torokgyík és egyéb torokbetegségek ellen.
A 16. századtól kezdődően ezen a napon az almát is megáldották, mert a néphit szerint az gyógyír a torokfájásra.
A Balázs-nap disznóvágással is összekapcsolódott, ilyenkor a Balázs-bort, amit ezen a napon szenteltek fel, fogyasztották, de a vizet, a kenyeret és a gyümölcsöt is megszentelték. Az aqua Sancti Blasii néven ismert, ezen a napon szentelt vizet betegség és állatjárvány idején használták.
A szőlősgazdák ezen a napon hajnalban a szőlőskertjük négy sarkában levágtak egy-egy vesszőt, és ezzel körbejárták birtokukat, hogy elűzzék a madarakat.
Balázs-járás az iskolások ünnepe volt. Ekkor a diákok házról házra járva élelmet és alamizsnát gyűjtöttek maguknak és a tanítónak, valamint felszólították a még otthon lévő gyerekeket, hogy csatlakozzanak az iskolához, ezért is hívták őket Balázs vitézeinek. Nyitra megyében az adománygyűjtés során verset mondtak, amit a Balázs-tánc követett, majd egy gyermek előadta, hogy mekkora adományra számítanak, egy versikével kísérve. Más területeken a gyerekek cserébe az adományért azt kérték, hogy a torokfájás és a torokgyík ne érintse őket.