bigott
- vakbuzgó, fanatikus → valamilyen (politikai, vallási) elvet, nézetet elfogultan, kritikátlanul és megszállottan követő ember
- elfogult, merev → valaki, aki mereven ragaszkodik saját hiedelmeihez vagy előítéleteihez, és elutasít minden mást, ami ellentmond az ő nézeteinek
A "bigott" kifejezés olyan személyeket ír le, akik saját hiedelmeik, nézeteik mellett fanatikusan kiállnak, és mások nézeteivel szemben intoleránsak. Gyakran jellemzi őket az elfogultság, a merev gondolkodásmód és az, hogy nem hajlandók megkérdőjelezni saját nézeteiket vagy nyitottak lenni új információkra.
Példamondat:
- Tamásra többször mondták már, hogy bigott, mivel a legtöbb témában arra sem hajlandó, hogy meghallgassa mások véleményét.
- Puzsér Róbert azt mondta, hogy "Vágó István addig rajongott Gyurcsány Ferencért, míg egy sötét, előítéletes, gyűlölködő, bigott vénemberré nem vált.” (forrás: blikk.hu)
Eredet: A "bigott" szó a francia "bigot" kifejezésből származik, amely eredetileg vallásos fanatikusokat jelölt. Az idők folyamán a szó jelentése kibővült, és általában olyan személyekre használják, akik vakbuzgón ragaszkodnak saját nézeteikhez.
Rokon értelmű szavak: fanatikus, vakbuzgó, szűklátókörű, elfogult, dogmatikus.