intertextualitás
- szövegköziség → a szövegek közötti olyan kapcsolat, amikor egy szöveg más szövegből származó szó szerinti vagy utalás jellegű egyezéseket tartalmaz
- valamely szövegbe szó szerint vagy célzásszerűen beépített másik szöveg
Az intertextualitás egy művészeti eszköz, amelyben egy alkotás (könyv, film, dal stb.) hivatkozik, idéz vagy kölcsön vesz elemeket egy másik alkotásból. Olyan, mint amikor egy filmen belül látható jelenet egy másik híres filmre utal. Vagy amikor egy könyvben egy karakter idéz egy másik könyvet vagy verset. Ez az eszköz segít mélyebben összekapcsolni az alkotásokat, és lehetővé teszi az olvasóknak, nézőknek, hogy új összefüggéseket és jelentéseket fedezzenek fel a művekben.
Az intertextualitás jelentése magyarul, példamondattal:
- Az irodalomtanár az intertextualitás példájaként mutatta be a modern regényt, amelyben számos klasszikus műre történnek utalások.
- Az intertextualitásra jó példa a szépirodalmi szövegekben megjelenő vendégszövegek, utalások.
- Az intertextualitás gyakran jelenik meg politikusok beszédében.
- A kritikusok észrevették az intertextualitást a két költő munkásságában, hiszen egyikük verseiben sokszor felbukkantak a másik költő szavai vagy témái.
Eredet: Az "intertextualitás" szó az "inter-" (között) előtagból és a "textus" (szöveg) szóból ered, amely a latin "texere" (szőni, fonni) igéből származik. Az összetett fogalmat Julia Kristeva francia filozófus és irodalomkritikus vezette be az 1960-as években, amikor az irodalomtudományban megjelent az a nézet, hogy a szövegek nem izolált egységek, hanem részei egy összetettebb hálónak.