- (irodalom) szócsere, névcsere → amikor valamit áttételesen egy vele kapcsolatos szóval nevezünk meg, illetve utalunk rá
A metonímia azt jelenti, hogy valamit a vele kapcsolatos dolog nevével nevezünk meg. Ez általában úgy történik, hogy az egész nevét használjuk a részre, a rész nevét az egészre, az okot a hatásra, a hatást az okra, vagy mondjuk a szerzőt a műveire. Például, amikor azt mondjuk, hogy "olvastam Shakespearet", valójában Shakespeare műveire gondolunk, nem magára a személyre, hiszen Shakespeare nem is "olvasható".
Példamondatok:
- "Ez a szívemnek szóló dal." - Itt a "szív" a metonímia, mert az érzelmeinket, nem a szó szerinti szervet jelenti.
- "Hollywood újabb felejthető alkotással lepte meg a filmrajongókat." - Ebben a mondatban a Hollywood metonímia, ami valójában az amerikai filmiparra utal.
- "Párizs döntött a divatról." - Ebben a mondatban "Párizs" a francia divatipart jelenti.
Eredet: A metonímia szó a görög "metōnymía" szóból származik, amely azt jelenti, hogy "névváltoztatás". Ez a kifejezés a klasszikus retorikában már az ókorban is létezett, és azóta is fontos eszköz a nyelvben, különösen a költészetben és az irodalomban.
Kiejtés
Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!
Link erre az oldalra: metonímia jelentése magyarul