státusz

  1. (általános) helyzet, állapot → egy személy, csoport vagy dolog jelenlegi helyzete vagy állapota
  2. (szociológia) rang, állás, presztízs, tekintély → egy személy vagy csoport társadalmi hierarchiában elfoglalt helyzete
  3. (jog) jogállás → egy személy vagy csoport jogi helyzete

A státusz a jelenlegi helyzet vagy állapot kifejezésére szolgál, és általában a személyek, csoportok vagy dolgok vonatkozásában használják. A szociológiai értelemben vett státusz a társadalmi hierarchiában elfoglalt helyet, a rangot vagy presztízst jelenti. Jogilag a státusz azt a jogi helyzetet fejezi ki, amelyet egy személy vagy csoport foglal el.

Példamondat:

  • Pityunak az új állás miatt emelkedett a társadalmi státusza. 
  • Az orvos státusza a társadalomban általában magas.
  • A hajléktalanok jogi státusza gyakran kérdéses.
  • A 2023. július 4-én a parlament elfogadta a státusztörvényt, mely a korábbiakhoz képest sokkal szigorúbban szabályozza a tanárok helyzetét, állapotát, ill. jogállását. A státusztörvény alapján bármikor meghosszabbítható a tanév, a tanárok átvezényelhetők egy másik iskolába, a felmondási idő 2-ről 3 hónapra nő, fegyelmi eljárás indítható a tanárok ellen, és a munkáltató bármikor ellenőrizheti a tanárok részére biztosított számítógépek tartalmát. Egyes vélekedések szerint az új törvény a státusz vonatkozásában számos jogtól megfosztja a tanárokat és tulajdonképpen nem tekinthető másnak, mint bosszúnak azért, mert a tanárok szembeszálltak a Fidesz akaratával.

Eredet: A "státusz" szó a latin "status" szóból származik, ami 'állapot', 'helyzet', 'állás' jelentéssel bír. Ez a szó a latin "stare" igéből ered, aminek a jelentése magyarul 'állni'.

 

Forrás: jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner