Stonehenge

  1. (régészet)  körkörösen elrendezett kőtömbökből álló őskori építmény Angliában → a bronzkor és a neolitikum idején épült, valószínűleg vallási és csillagászati célokra

Stonehenge egy történelmi emlékmű Dél-Angliában, Wiltshire megyében, amelynek építése Kr. e. 2500 körül kezdődött, és 2100 körül fejeződött be.. A körkörösen elrendezett monumentális kövek és az azokat övező földmunkák egyike a legismertebb előtörténeti emlékműveknek világszerte. Stonehenge kialakítása és célja évszázadok óta kutatók, történészek és régészek érdeklődésének középpontjában áll. A helyszín valószínűleg vallási, temetkezési és tudományos (csillagászati) célokat szolgált, többek között a napfordulók és egyenlítők megfigyelésére használták.

Példamondat:

  • Stonehenge az egyik legrejtélyesebb előtörténeti emlékmű, amelynek pontos célja és jelentősége még ma is viták tárgyát képezi.
  • Évente több ezer turista látogat el Angilába, hogy saját szemével lássa ezt a Stonehenge nevű lenyűgöző történelmi emlékművet.
  • A nyári napforduló alkalmából Stonehenge különleges helyszínné válik, ahol emberek gyűlnek össze, hogy megünnepeljék a nap legmagasabb állását.

Eredet: Stonehenge neve az óangol 'stān' (kő) és 'hencg' (kör) szavakból ered, ami a 'kőkör' kifejezést jelenti. Az emlékmű építése több szakaszban történt, az első kőállítások a neolitikum végén kezdődtek, és a struktúra bonyolultsága a következő évezredek során nőtt. Az UNESCO 1986-ban vette fel Stonehenge-et a világörökségi listájára, elismerve globális kulturális és történelmi jelentőségét.

Forrás: jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner