szupervízió

  1. szakmai személyiségfejlesztő módszer → szakmai felügyelő segítségével végzett reflektív személyiségfejlesztő módszer, mely szakmai fejlődést biztosít a résztvevő egyén számára saj

A szupervízió olyan folyamat, amelyben egy tapasztaltabb szakember (a szupervizor) vezetésével egy vagy több szakmai munkát végző személy (például pszichoterapeuta, coach, tanár, szociális munkás) reflektál a saját munkájára, és önmaga jobb megismerésén keresztül szakmailag fejlődik. Az ilyen folyamat során a szupervizor támogatást nyújt a résztvevőnek a szakmai kérdések, nehézségek és kihívások megoldásához, valamint segít abban, hogy a résztvevők fejlődjenek a kliensekkel való munkavégzés terén. A szupervíziót több területen is alkalmazzák, így például a segítő foglalkozásúak esetében (pl.: szociális munkások), de akár a vállalatvezetőknél is.

Példamondat:

  • Jó lenne, ha a politikusok számára is kötelező lenne a szupervízió, így talán csökkenne a korrupció és jobb törvények születnének.
  • Az újonnan végzett pszichológusnak szupervízióra van szüksége, hogy szakmai területen tovább fejlődhessen.
  • Az orvosoknak rendszeresen kell részt venniük szupervíziós csoportokban, hogy segítsék egymást a nehéz betegek kezelésében.
  • A tanároknak azért lehet fontos a szupervízió, mert így javulhat a tanórák minősége és ezen keresztül a diákok tanulási hatékonysága.
  • A vállalatvezetői szupervízió során a menedzser fejlesztése zajlik.

Eredet: A szupervízió szó angol, illetve latin eredetű: supervision jelentése → ’felügyelet’, ’ellenőrzés’. A szó eredetileg a tanulók oktatását ellenőrző személyre vonatkozott, de ma már általánosan használatos a szakmai munka felügyeletének folyamatára.

Forrás: Wikipédia: szupervízió szócikk + jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner