geometria
- (matematika) mértan - a tér alakzataival, méreteivel, mennyiségi viszonyaival foglalkozó matematikai tudományág
A geometria egy matematikai tudományág, amely a térben elhelyezkedő alakzatokkal és mennyiségi viszonyaikkal foglalkozik. A geometria a pontok, vonalak, síkok, görbék, felületek és testek tulajdonságait, formáit és kapcsolatait vizsgálja. A geometria alkalmazásai széles körben elterjedtek az építészetben, tervezésben, navigációban, térképészeti és más tudományos területeken.
Példamondat:
- Az építész geometriai ismereteket alkalmazott az épület tervének elkészítésében, hogy biztosítsa a helyiség optimális elrendezését és térkihasználását.
- A diákok a geometria órákon tanulják meg az alapvető fogalmakat, így pl. a szögek, háromszögek és sokszögek tulajdonságait.
- A művész geometriai alakzatokat használt az absztrakt festmény elkészítéséhez, amelyben a tér és a forma viszonya központi szerepet játszott.
Eredet: A geometria szó a görög "geometria" szóból ered, amely a "ge" (föld) és a "metria" (mérés) szavak összetételéből képződött. A geometria eredetileg a földmérésre utalt, de a fogalom kibővült a térbeli alakzatok és méretek általánosabb vizsgálatára is.