jin jang

  1. (kínai filozófia) „a hegy árnyékos oldala” és „a hegy napos oldala” (a kínai kozmológia alapelvének két szembeálló, mégis egymást kiegészítő aspektusa ) → azt fejezi ki, hogy nincs fény árnyék nélkül (vagy jó rossz nélkül), vagyis az ellentétek kiegészítik egymást, az univerzum teljességét ez adja
  2. (általános) két ellentétes, de egymást kiegészítő dolog vagy jelenség

A jin jang elv a kínai filozófiában jelent meg és az ellentétes erőkre való utalásként használják, melyek révén az egyensúly kialakul. A jin a sötét, negatív, nőies erőt, míg a jang a világos, pozitív, férfias erőt képviseli. Ezek az erők nem szembeállók, hanem egymást kiegészítők, és az egyensúlyuk hozza létre az univerzum harmóniáját. A jin jang szimbóluma, a körben elhelyezkedő fekete és fehér kanyargó formák, gyakran látható tetoválásokon és ékszereken.

A jin jang jelentése magyarul, példamondattal:

  • Az akupunktúrás kezelések célja a test jin jang egyensúlyának helyreállítása.
  • A nappal és az éjszaka tökéletes példája a jin jang elvének, ahol az egyik nem létezhet a másik nélkül.
  • A világ jelenségeiben meglévő ellentétek egysége a jin és jang.
  • A jin-jang az ellentétes, egymást kiegészítő, egymással harmóniában élő erőket jelenítik meg. 
  • A jin és a jang két pólusa nem keverendő össze a keresztény kultúrkör jó és gonosz fogalmaival: a jin és jang egyensúlya a jó, és ezen egyensúly hiánya a rossz.

Eredet: A "jin jang" kifejezés a kínai nyelvből származik, ahol a "yin" (陰, pontos  jelentése → ’a hegy árnyékos oldala’) a sötét, befogadó, passzív erőt, míg a "yang" (陽, pontos jelentése → ’a hegy napos oldala’) a világos, aktív, teremtő erőt képviseli.


Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner