majális

  1. tavaszünnep  → május hónapban rendezett vidám, szabadtéri esemény, illetve a májust ünneplő népszokások gyűjtőneve
  2. május elsejei rendezvény
  3. (általános) vidám, derűs szórakozás, ill. ehhez kapcsolódó esemény

A "majális" szó a májusban, illetve május elsején tartott tavaszi ünnepre és rendezvényekre utal. Ezen a napon számos országban, így Magyarországon is, a munka ünnepe és a természet ébredése kerül középpontba. A majálisokon általában vidám hangulatú, szabadtéri programokat szerveznek, mint például koncerteket, játékokat, és étel- és italárusítást. A majális célja a közösség összetartása és a jó hangulatú kikapcsolódás.

Példamondat:

  • A helyi parkban minden évben nagyszabású majálist szerveznek május elsején, ahol a családok együtt tölthetik az időt.
  • A majális keretében rendezett koncerten számos ismert zenekar lépett fel, így a résztvevők nagyszerűen szórakoztak.
  • A gyerekek a majálison arcfestést és lufihajtogatást is kipróbálhattak, így minden korosztály számára kedvelt programokat kínáltak.
  • A májusfa felállításának legjellemzőbb, hagyomány szerinti időpontja a majális, vagyis a május 1-jét megelőző nap délután/este.
  • Majális idejére esik a májuskosár hagyománya is, ez a szépen díszített virágkosár a komoly kapcsolat szimbóluma. Ha egy lány ilyet talált az ablakában, akkor 1 éven belül arra is számíthatott, hogy a legény megkéri a kezét.

Eredet: A "majális" szó a latin "Maius" (május) szóból ered, amely a tavaszi hónap neve. A májusi ünnep hagyománya a római "Floralia" ünneptől származik, amely a virágok és a termékenység tiszteletére szolgált. A magyar nyelvben a "majális" szó a latin eredetű szavakból került átvételre, és a május elsején tartott tavaszi ünnepre és rendezvényekre 

Forrás: jelentese.hu gyűjtés + Magyar Katolikus Lexikon

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner