maginfláció
- az átmeneti hatásoktól mentes infláció → az infláció gyorsan változó, átmeneti gazdasági hatásaitól megtisztított része, mely az mutatja, hogy közép-, ill. hosszú távon milyen mértékű az infláció (→ pénzromlás)
A maginfláció jelentése magyarul, példamondattal:
- 2022 júliusában 13,7 százalék volt az éves infláció, míg a szezonális hatásoktól megtisztított, úgynevezett maginfláció 16,7 százalék lett, ez az egyik legmagasabb érték Európában.
- A maginfláció meghatározásának legfontosabb lépése az átmeneti, vagy nem piaci eredetű árhatások kiszűrése (ilyen lehetnek például a hatósági döntések, a támogatási rendszer változása, vagy éppen a rendkívüli időjárás).
- 2021 áprilisától a Központi Statisztikai Hivatal új módszertant alkalmaz a maginfláció számítására, a mutató a továbbiakban nem tartalmazza a szeszes italok, dohányáruk árváltozását.
- „Nagyon aggasztó, hogy a gyakran változó tételektől megtisztított maginflációs mutató 2021 decemberben 6,4 százalékon állt a KSH legfrissebb jelentése alapján. Legutoljára 2002 elején, vagyis gyakorlatilag húsz évvel ezelőtt volt hasonlóan magas az inflációs alapfolyamat” – fogalmazott Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. (forrás: szabadeuropa.hu)
A maginfláció szó latin eredetű: mag + (latin) inflatio jelentése → ’felfújás’
Forrás: jelentese.hu gyűjtés + Magyar Nemzeti Bank → maginflációs mutató magyarázata