szamizdat
- engedély nélkül kinyomtatott kiadvány, magánkiadás
- tiltott irodalom (általában politikai által)
A szamizdat illegális kiadvány a kommunista rendszerekben, amelyet azért írtak, nyomtattak és terjesztettek titokban, mert a rezsim cenzúrája betiltotta volna a közölt tartalmak terjesztését. A magyar szamizdat irodalom vagy hazai szerzők munkája, vagy külföldön készült magyar, illetve külföldi szerzők írásainak hazai terjesztése volt. A szamizdat jelentős szerepet játszott a szabad gondolat és információáramlás előmozdításában az elnyomó politikai rendszerekben.
Példamondat:
- Magyarországon a 70-es, 80-as években az írók gyakran szamizdat kiadványokban publikálták műveiket, hogy elkerüljék a hivatalos cenzúrát.
- A kommunista korszakban a szamizdat dokumentumok olvasása és birtoklása magas kockázatot jelentett.
- Szőcs Géza az egyetemen diáklapot szerkesztett, utána pedig az Ellenpontok című szamizdat kiadványt, ami miatt többször letartóztatták, bántalmazták.
Eredet: A "szamizdat" szó az orosz "самиздат" (samizdat) kifejezésből származik, amely a "сам" (sam, önmaga) és "издат" (izdat, kiadó) szavak összevonásával jött létre. Ez a kifejezés az önkéntes és magánkiadásra utal, amely a hivatalos állami kiadási és terjesztési csatornákat kerülte meg.