szecesszió

  1. elszakadás, elkülönülés, különválás, kivonulás
  2. (művészet) 19. század végén, 20. század elején jellemző művészeti- és stílusirányzatúj formákat teremtő stílusirányzat, mely a szabadon áramló formákhoz a növényvilág egyszerűsítve ábrázolt motívumait veszi alapul

A szecesszió először a 19. századi amerikai történelemben lett ismert, ezzel a jelzővel illették ugyanis az Amerikai Konföderációs Államok kiválását, valamint az ezzel kapcsolatos eszméket és az azokat hirdető személyeket.

A szecesszió, mint művészeti irányzat egy 1897-ben Bécsben lezajló eseményhez köthető, ekkor negyvenkilenc művész kivonult a városi művészeti központból, hogy új művészetet teremtsen. A szecessziós stílus főbb jellemzői: nagymértékű stilizálás, a növényi vagy geometrikus mintákra építő hullámzó ornamentika, hangsúlyos, élénk színek alkalmazása, „organikus” jellegű formálás. A szecessziós épületeken kevés a derékszög, a tervezők sokkal inkább kedvelték a lágy, gömbölyded formákat.

A szecesszió jelentése példamondattal:

  • A szecesszió eredményeként mind a használati tárgyak, mind az épületek tervezése során a funkcióból indultak ki, és ennek megfelelően alakították a formát.

A szecesszió latin eredetű szó: ēcēdō, sēcēdere jelentése → 'kivonulni'


Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner