szemantika

  1. jelentéstan → szavak és egyéb nyelvi formák jelentésével, jelentésváltozásaival foglakozó tudományág

A szemantika a nyelvtudománynak azon ága, mely a nyelvi formák (pl. szavak) jelentésével és a jelentésváltozásaikkal foglalkozik. A szemantika vizsgálja az egyes szavak jelentését, a kifejezések értelmét, a mondatok értelmezését és azoknak a kontextushoz viszonyított értelmét is. A szemantika azt is kutatja, hogy hogyan épülnek fel a szavak jelentései, hogyan kapcsolódnak egymáshoz és milyen szintaktikai szabályok alapján állnak össze. A szemantika alapvető szerepet játszik a kommunikáció megértésében és elemzésében.

Példamondat:

  • A szemantika és az internet összeházasítása révén a világhálón elérhető tartalmakat jelentéssel ruházzák fel. Ennek köszönhetően a számítógép nyelve közeledhet az emberi gondolkodáshoz.
  • Nem elég a változásokat a szemantika szintjén akarni, konkrét lépésekre és tettekre van szükség.
  • A szemantika segítségével tudjuk megérteni, hogy az adott szó vagy kifejezés milyen jelentéssel bír.
  • A szemantika segítségével meg lehet érteni a nyelvi kontextust, és az, hogy egy adott szó vagy kifejezés milyen szerepet játszik az adott mondatban.

Eredet: A 'szemantika' szó a görög 'szémantikosz' szóból ered, jelentése magyarul, 'jelentős', ill. 'jelentőségteljes'. A szemantika szó a 19. században került be a nyelvészetbe, hogy leírja a jelentéstan tudományát.

Forrás: jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner