1. (politika) különválásra, elszakadásra irányuló politikai törekvés → egy kisebbség elszakadásra, önálló állam alakítására irányuló törekvése

A szeparatizmus olyan politikai törekvés, amelyben egy kisebbség el akar szakadni egy nagyobb államtól, hogy önálló államot hozzon létre. A szeparatista mozgalmak gyakran etnikai, vallási vagy kulturális alapon alakulnak ki, és azokon a területeken erősödnek, ahol az emberek úgy érzik, hogy a központi kormányzat nem képviseli megfelelően az ő érdekeiket. A szeparatizmus összetett és vitatott téma, amelynek sikeressége és elfogadottsága a történelmi és politikai kontextustól függ. (lásd. még szeparatista jelentése)

Példamondat:

  • A szeparatizmus egyes régiókban erőszakos konfliktusokhoz és polgárháborúkhoz vezethet, ha az államtól való elszakadás törekvése erőszakos eszközökhöz nyúl.
  • A szeparatizmus gyakran a központi kormányzat és az autonómia iránti vágy közötti feszültségből ered.
  • A nemzetközi politikában fontos a szeparatizmus, mivel az elszakadásra törekvő területek új államokat hozhatnak létre, amelyek befolyásolják a geopolitikai viszonyokat.

Eredet: A szeparatizmus szó a latin "separatus" szóból ered, amely az "elválasztott, elkülönített" jelentéssel bír. A "separatus" a "separare" (szétválasztani) igéből származik.

Forrás: Bakos Ferenc: Idegen szavak és kifejezése szótára + jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  

Link erre az oldalra: szeparatizmus jelentése magyarul

Vidanet banner