algoritmus

  1. egy probléma megoldására vezető egyszerűbb lépések sorozata → olyan megengedett lépésekből álló módszer, utasítássorozat, részletes útmutatás, vagy recept, amely alkalmas valamely felmerült probléma megoldására

Az algoritmus egy matematikai vagy logikai eljárás, amely meghatározott lépéseket követve képes egy adott probléma megoldására vagy egy feladat elvégzésére. Az algoritmusokat számítógépes programozásban használják a legkülönbözőbb feladatok elvégzésére, például adatok rendezésére, keresésére vagy elemzésére. Az algoritmusoknak világosan megfogalmazott kezdőállapota, végrehajtási lépései és végső eredménye van.

Példamondat:

  • Leegyszerűsítve az algoritmus egy „recept”, aminek a lépéseit végrehajtva eljutunk a probléma megoldásáig.
  • A szakácskönyv nem más, mint algoritmusok gyűjteménye, melyek segítségével bárki megfőzheti a kedvenc ételét.
  • A számítógépes algoritmusok segítségével rendkívül összetett problémák is egyszerűen megoldhatók.
  • Tamást írt kitalált és leprogramozott egy algoritmust, aminek a segítségével gyorsan meg tudja határozni egy számról, hogy prím-e.
  • A programozók algoritmusokat alkotnak, hogy hatékonyan oldják meg a számítógépes problémákat.

Eredete: Az algoritmus szó perzsa-arab tudós, Muhammad ibn Músza l-Hvárizmi nevének latinos változatából ered (→ alogorithmi), aki matematikai algoritmusok első ismert leírását adta. A szó eredetileg "algorismus" formában jött létre a középkori latin nyelvben, majd az idők során az "algoritmus" alakot öltötte. Az algoritmus fogalma a matematikától a számítógépes programozásig terjed, és a lépésenkénti utasítássorozatokat jelenti, amelyek egy adott feladat vagy probléma megoldására szolgálnak.

Forrás: Blahó Miklós: Tanszótár + jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner