- (általános) kettősség, kettős rendszer
- (filozófia) két alapvető, ellentétes elv létezése → a létet két ellentétes és egymásból nem levezethető alapelvvel, az anyagival és a szellemivel magyarázó, többnyire idealista felfogás
- (történelem) két egyenjogú állam állandó jellegű kapcsolata, szövetsége → pl. az Osztrák–Magyar Monarchia politikai rendszere, illetve ennek időszaka
A dualizmus olyan nézet, amely szerint a világ két alapvető és ellentétes erő vagy elem által jellemezhető. A dualizmus megjelenhet több területen is, például a filozófiában (mint a test és lélek dualizmusa), a vallásban (a jó és rossz, Isten és ördög közötti küzdelem), vagy a tudományban (például a hullám-részecske dualizmus a fizikában).
Példamondat:
- A filozófiában René Descartes híres a test és lélek dualizmusának kidolgozásáért, amely szerint az emberi lény két külön entitásból áll: a fizikai testből és a nem anyagi lélekből.
- A dualizmus a vallásban is előfordul, mint például a zoroasztrizmusban, ahol a világegyetem két alapvető erő, Ahura Mazda (a jó) és Angra Mainyu (a rossz) közötti harcát mutatja be.
- A kvantummechanikában a hullám-részecske dualizmus azt sugallja, hogy eltérő körülmények között a részecskék hullámként és részecskéként is viselkedhetnek .
- 1867-ben létrejött a dualizmus Magyarország és Ausztria között, ami 1918-ig maradt fenn.
Eredet: A dualizmus szó a latin "dualis" szóból ered, ami "kettős" vagy "pár" jelentésű. A dualizmus különböző formái számos kultúrában és korban előfordultak, és gyakran az ellentétes erők, értékek vagy elemek közötti konfliktust fejezik ki.
Kiejtés
Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!
Link erre az oldalra: dualizmus jelentése magyarul