hoax

  1. álhír, megtévesztés → szándékosan félrevezető, hamis információ, amelyet gyakran viccből vagy manipuláció céljából terjesztenek.
  2. csalás, trükk → olyan cselekedet vagy esemény, amelyet azért hoznak létre, hogy félrevezessenek másokat.

A hoax egy szándékosan félrevezető, hamis információ vagy megtévesztő történet, amelyet gyakran az interneten, a médiában vagy szóbeszéd útján terjesztenek. Célja lehet a szórakoztatás, a pánikkeltés, a manipuláció vagy akár anyagi haszonszerzés is. Sok esetben álhírek vagy összeesküvés-elméletek formájában jelenik meg.

Példamondat:

  • A közösségi médiában gyorsan terjednek a hoaxok, amelyek sok embert megtévesztenek.
  • A tudósok hamar bebizonyították, hogy a szenzációs felfedezés csak egy jól kitalált hoax volt.
  • Ne dőlj be minden e-mailben érkező figyelmeztetésnek, sok közülük egyszerű hoax.
  • A hoax azért tud terjedni, mert a benne leírtakat az olvasó elhiszi és jóhiszeműen továbbítja ismerőseinek, hogy ők is tudjanak róla.
  • A hoax nem okoz semmilyen közvetlen kárt, de terjedését kizárólag a józan ész tudja akadályozni, a vírusirtók nem.
  • A legnevezetesebb magyar hoax a Rabszolgasors c. filmsorozat hősnője, Isaura érdekében rendezett adománygyűjtés volt, amit a lány kivásárlására és felszabadítására indítottak, hogy pénzt szerezzenek.
  • Külföldön híres hoax volt az is, amiben elterjedt, hogy Bill Gates, a Microsoft alapítója megvette a katolikus egyházat.

Eredet: Az angol „hoax” szó a 18. században alakult ki, valószínűleg a „hocus” (mint a „hocus-pocus”, vagyis szemfényvesztés) szóból.

Rokon értelmű szavak: álhír, megtévesztés, csalás, átverés, rémhír, félrevezetés.

Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Hoax + jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner