weimarizáció
- (társadalom, politika) egy demokratikus rendszer felbomlásának és diktatúrává válásának akaratlan folyamata
A weimarizálódás vagy weimarizáció kifejezés a 20. század elején Németországban kialakult politikai és társadalmi helyzetre utal. A Weimari Köztársaság létrejöttét követően a demokratikus rendszer instabillá vált, és a politikai erőviszonyok erőszakos és szélsőséges irányba tolódtak. A weimarizáció, ill. a weimarizálódás kifejezés tehát egy demokratikus rendszer felbomlására utal, melyben politikai, gazdasági és társadalmi válságok, valamint a politikai erőszak és a szélsőséges csoportok egyre nagyobb befolyása jellemező.
A weimarizálódás jelensége több tényezőn alapul, amelyek hozzájárulhatnak egy demokratikus rendszer felbomlásához és diktatúrává válásához:
- Az állam erőszak-monopóliumának elvesztése: A központi hatalom képtelen fenntartani a rendet, és a különböző politikai csoportok saját erőszakszervezeteket hoznak létre, hogy érdekeiket védelmezzék és előmozdítsák.
- Politikai polarizáció és radikalizáció: A középen álló politikai erők háttérbe szorulnak, és a szélsőséges csoportok, mint például a nácik vagy a kommunista párt, egyre nagyobb befolyásra tesznek szert.
- Gazdasági és társadalmi válság: A gazdasági nehézségek és a társadalmi feszültségek, például a munkanélküliség és az infláció növekedése, hozzájárulnak a politikai instabilitáshoz és az erőszakos cselekményekhez.
- Az intézmények meggyengülése: A politikai erőszak és szélsőségesség nyomása alatt a demokratikus intézmények, mint a parlament, a bíróságok és a sajtó, elveszítik hatékonyságukat és hitelességüket.
Példamondat:
- A weimarizáció veszélye fenyeget, ha a politikai rendszer erős ellentétei és a gazdasági válság egyidejűleg sújtja az országot.
- Az ország weimarizációja miatt a választók egyre inkább a szélsőséges pártok felé fordultak.
- Az infláció gyors üteme és a társadalmi elégedetlenség növekedése miatt a weimarizálódás veszélye fenyeget az országban.
Eredet: A "weimarizáció" szó a "Weimari Köztársaság" kifejezésből származik, ami a Németország történelmi időszakát jelöli 1919 és 1933 között, amikor a politikai, társadalmi és gazdasági problémák együttesen hozzájárultak a rendszer összeomlásához és a náci hatalomátvételhez. A "weimarizáció" kifejezést hasonló problémák leírására használják, amelyek más országokban vagy rendszerekben is előfordulhatnak.