1. társadalmi ébredés → olyan eszmerendszer vagy mozgalom, amely hangsúlyozza a társadalmi igazságosságot, különösen a faji, nemi és egyéb kisebbségi csoportok egyenlőségét és jogait
  2. társadalmi érzékenység → az a szemléletmód, amely tudatosan figyel a társadalmi igazságtalanságokra, előítéletekre és diszkriminációra, és aktívan küzd ezek ellen

A "wokeizmus" kifejezés eredetileg a "woke" szóból származik, amely az angol "awake" (ébren lenni) szó múlt idejű alakja. A 2010-es években a "woke" kifejezés a társadalmi igazságosság iránti tudatosságot és érzékenységet jelképezte, különösen az afroamerikai közösségek körében. A wokeizmus gyakran kritikus a rendszerszintű igazságtalanságokkal szemben, és arra törekszik, hogy előmozdítsa a társadalmi egyenlőséget és a diszkrimináció megszüntetését.

Példamondat:

  • A wokeizmus hívei kiemelten foglalkoznak a rasszizmus, a szexizmus és más társadalmi igazságtalanságok elleni küzdelemmel.
  • A wokeizmus népszerűsége az utóbbi években nőtt, ahogy egyre többen kezdenek foglalkozni a társadalmi egyenlőség kérdéseivel.
  • A kritikusok szerint a wokeizmus néha túlzó lehet, és olyan kérdéseket is felnagyíthat, amelyek kevésbé jelentősek.

Eredet: A "wokeizmus" kifejezés a "woke" szóból ered, amely az 1930-as évek afroamerikai szlengjében jelent meg, és az éber, tudatos állapotot jelentette. A 2010-es években a közbeszéd részévé vált, és a társadalmi igazságosság iránti elkötelezettséget fejezte ki.

Rokon értelmű szavak: társadalmi ébredés, társadalmi igazságosság, érzékenység, progresszivizmus, aktivizmus.


Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  

Link erre az oldalra: wokeizmus jelentése magyarul

Vidanet banner