gendersemleges

  1. (társadalom) nemsemleges, nemek közötti különbségeket nem hangsúlyozó → olyan megközelítés, amely nem tesz különbséget az emberek között a nemük alapján, elősegítve az egyenlőséget és befogadást

A gendersemleges megközelítés a társadalmi egyenlőség és a befogadás előmozdítására törekszik, olyan nyelvi, kulturális és társadalmi normákat alkalmazva, amelyek nem tesznek különbséget az emberek között azok neme alapján. Ez magában foglalja a nemfüggetlen nyelvhasználatot, az univerzális terméktervezést, és a nemek közötti egyenlőséget elősegítő politikákat és gyakorlatokat. A gendersemlegesség célja a nemekkel kapcsolatos sztereotípiák és előítéletek leküzdése, valamint egy inkluzívabb és elfogadóbb társadalom kialakítása.

 

Példamondat:

  • Az iskola gendersemleges megközelítést alkalmazott a diákok öltözködési szabályainak megalkotásában, így mindenki szabadon választhat, hogyan fejezi ki magát.
  • A vállalat új irányelvei szerint minden kommunikációs anyagnak gendersemleges nyelvhasználatot kell alkalmaznia, hogy senkit se zárjanak ki.
  • A modern építészet egyre inkább figyelembe veszi a gendersemleges tervezési elveket, így az épületek és közterek mindenki számára nemtől függetlenül hozzáférhetőek és kényelmesek.
  • Egy londoni általános iskola tanulói a nyári szünetről visszaérkezve az iskolában azt vették észre, hogy már nincs külön „lány WC" és „fiú WC", hanem gendersemleges mellékhelyiségeket használhatnak. Az iskola ezzel azokon a diákokon kíván segíteni, akiknek nemi identitása miatt nehézséget okozna, hogy a szokásos fiú-lány kategóriák közül válasszon. (forrás: origo)

Eredet: A "gendersemleges" kifejezés a "gender" (nem) és a "semleges" szavak összekapcsolásából származik, utalva arra a szándékra, hogy a nemek közötti különbségeket ne hangsúlyozzák vagy ne alapuljanak döntések és megítélések.

Forrás: jelentese.hu gyűjtés

Ha hasznosnak találod a jelentese.hu ingyenes szolgáltatásait, akkor oszd meg másokkal is, számunkra ez nagy segítség! Köszönjük!

  
Vidanet banner